Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny oferujący studentom stypendia na pierwszy rok i dalsze lata studiów.
Zainicjowany został w 2002 roku przez Partnera FEP, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim jest wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach.
Program skierowany jest do ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy chcą podjąć naukę na wyższych uczelniach. Program, poprzez ufundowanie stypendium na pierwszy rok studiów, wspiera młodych ludzi podejmujących studia, i stanowi furtkę do rozbudowanego systemu stypendialnego na kolejne lata studiów. Stypendyści, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, mają szansę uzyskać wsparcie na kolejnych latach studiów.
Realizatorem programu jest:
FUNDACJA EDUKACYJNA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
W roku akademickim 2020/2021 czekają na Was stypendia pomostowe na I rok studiów w wysokości 500 zł miesięcznie, które będą wypłacane przez 10 miesięcy.
O stypendium na I rok studiów może aplikować każdy maturzysta z 2020 r., który ukończy szkołę ponadgimnazjalną w 2020 roku i:
- zda dobrze maturę w bieżącym roku szkolnym (uzyska odpowiednią ilość punktów zgodną z wymaganiami programu);
- zostanie przyjęty w roku akademickim 2020/2021 na I rok stacjonarnych studiów I stopnia, lub I rok stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich, realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich;
- mieszka na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców;
- pochodzi z niezamożnej rodziny (w której dochód na osobę nie przekracza 1820 zł brutto);
- ma rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w bieżącej edycji programu.
Terminarz XIX edycji Programu Stypendiów Pomostowych (2020/2021):
12 sierpnia 2020 r. – uruchomienie aplikacji on-line
14 września 2020 r. godz. 16.00 – zamknięcie aplikacji on-line
24 września 2020 r. – ostateczny termin dostarczenia wydrukowanych z systemu wniosków wraz z załącznikami, pod adres wskazany na ostatniej stronie wydrukowanego formularza wniosku (lokalna organizacja udzielająca rekomendacji)
W razie wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, spowodowanych sytuacją epidemiologiczną w kraju, daty podane w terminarzu mogą ulec zmianie.
JEŚLI POCHODZISZ Z TERENU POWIATU KOLBUSZOWSKIEGO MOŻESZ STRAĆ SIĘ O REKOMENDACJĘ FUNDACJI SERCE DO UDZIAŁU W PROGRAMIE STYPENDIA POMOSTOWE.
PONIŻEJ DOKUMENTY, KTÓRE POTRZEBNE SĄ DO JEJ OTRZYMANIA :
WNIOSEK rekomendacja 20
OŚWIADCZENIE o dochodach 20
Oświadczenia kandydata psp 20
Do systemu online mogą logować się jedynie osoby, które uzyskały rekomendację fundacji SERCE.
Dlatego też pierwszym krokiem w ubieganiu się o stypendium z PSP jest zdobycie rekomendacji fundacji SERCE.
W tym celu do 28 sierpnia 2020r. należy złożyć prośbę/wniosek o rekomendację. Kandydaci którzy otrzymają rekomendację Fundacji otrzymają jej potwierdzenie drogą mailową .
Algorytm liczenia liczby punktów uzyskanych na świadectwie maturalnym:
- Brane są pod uwagę tylko egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych zdanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
- Podstawą liczenia punktów są wartości w % przypisane do poszczególnych zdawanych przedmiotów w ten sposób, że liczba punktów odpowiada wartości % (50% = 50 punktów)
- Liczbę punktów uzyskanych za egzamin zdawany na poziomie podstawowym mnożymy przez 0,4.
- Liczbę punktów uzyskanych za egzamin zdawany na poziomie rozszerzonym mnożymy przez 0,6.
- Tak wyliczone punkty dla poszczególnych przedmiotów i poziomów sumujemy.
JEŚLI ZDAWAŁEŚ MATURĘ MIĘDZYNARODOWĄ – sprawdź Algorytm liczenia punktów uzyskanych na maturze międzynarodowej.
Kryteria dodatkowe kwalifikowania wniosków:
Wybór kandydatów, oprócz kryteriów określonych w Regulaminie Programu Stypendiów Pomostowych polega na ocenie kandydata poprzez:
– pryzmat jego zaangażowania w pracę na rzecz społeczności lokalnej np. działalności wolontarystycznej,
– rozmowę z kandydatem,
– średnią ocen obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia szkoły.
Kryteria oceny :
1.Szczególne udokumentowane osiągnięcia – max. 40 pkt.
– udział w olimpiadach, konkursach, wynalazki, działalność publicystyczna, sportowa, artystyczna, działalność na rzecz szkoły, wolontarystyczna, uczestnictwo w zespołach tanecznych, sportowych, teatralnych, akcjach charytatywnych.
2.Wyniki w nauce – max. 40 pkt.
– średnia ocen obliczona na podstawie świadectwa ukończenia szkoły
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE | ||
4,8 – 5,0 | 10 pkt | |
5,1 – 5,2 | 20 pkt | |
5,3 – 5,4 | 30 pkt | |
POWYŻEJ 5,5 | 40 pkt |
Spośród wnioskodawców spełniających wymagania wybrane zostaną te, które oceniono najwyżej na podstawie punktacji opartej na w.w kryteriach. Wyboru dokona niezależna Lokalna Komisja Stypendialna.
Po przyjęciu na studia i uzyskaniu rekomendacji Organizacji Lokalnej, kandydat do stypendium spełniający warunki określone w § 3, wypełnia wniosek on-line na stronie www.stypendia-pomostowe.pl. Aplikacja internetowa będzie aktywna w terminie od 12 sierpnia do 14 września 2020 r. do godziny 16.00. Po zakończeniu wypełniania wniosku, kandydat drukuje z systemu wniosek i listę załączników, podpisuje wniosek i wraz z kompletem załączników składa w siedzibie Organizacji Lokalnej, od której otrzymał rekomendację, w nieprzekraczalnym terminie do 24 września 2020 r.
Maturzyści mający rekomendacje pozarządowych organizacji lokalnych (segment II):
– dokument potwierdzający co najmniej 2-letnie zameldowanie w miejscowości do 20 tys. mieszkańców (zaświadczenie z gminy),
– kserokopię świadectwa dojrzałości potwierdzoną za zgodność z oryginałem (sam oblicz punkty z matury stosując algorytm),
– kopię zaświadczenia o przyjęciu na studia,
– dokumenty potwierdzające źródła i wysokość dochodów brutto Twojej rodziny w czerwcu br. (np. zaświadczenia z zakładu pracy, z urzędu gminy o wielkości gosp. rolnego, odcinki rent/emerytur),
– dokument potwierdzający otrzymanie rekomendacji organizacji lokalnej.