„EKO PRZYGODA – aktywizacja dzieci i młodzieży z powiatu kolbuszowskiego”, projekt realizowany i sfinansowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
W sierpniu w ramach projektu organizacja półkolonii dla 160 dzieci i młodzieży z sześciu szkół w powiecie kolbuszowskim.
W terminie od 8 do 12 sierpnia 2022 uczestnicy z :
SP nr 1 w Kolbuszowej, SP w Niwiskach, ZSS w Kolbuszowej Dolnej.
W terminie od 16 do 22 sierpnia 2022 uczestnicy z:
SP nr 2 w Kolbuszowej, SP w Kupnie, SP w Weryni.
PÓŁKOLONIA realizowane tematy:
– Znaczenie owadów w przyrodzie i życiu człowieka – zajęcia z pszczelarzem oraz przedstawicielami Stowarzyszenia ekologicznego: zapoznanie z życiem i znaczeniem pszczół oraz innych owadów; prezentacja prawdziwych uli, plastrów miodu, pszczół i innych owadów oraz narzędzi wykorzystywanych w pracy z pszczołami; wykonanie świec oraz domków dla owadów; degustacja miodu.
– Znaczenie konia w przyrodzie i życiu człowieka – zajęcia terenowe w stadninie koni: zapoznanie z pracami, jakie wykonuje się w stadninie przy koniach, jakie jest znaczenie konia w przyrodzie i życiu człowieka; warsztaty z jazdy konnej; wspólne ognisko; gra terenowa w lesie.
– Poznawanie ekosystemu jeziora i jego znaczenie dla przyrody i człowieka – zajęcia nad Jeziorem Tarnobrzeskim.: zapoznanie z ekosystemem jeziora, centrum nurkowym, korzystanie z kąpieliska w parku wodnym.
– Znaczenie ziół w przyrodzie i życiu człowieka – zajęcia o ziołach w Skansenie w Kolbuszowej: rozpoznawanie ziół rosnących w skansenie – ich zastosowanie i znaczenia; zapoznanie ze sposobami pozyskiwania i przechowywania roślin zielarskich; degustacja herbatek ziołowych; gra terenowa w obszarze skansenu.
– Znaczenie wody w przyrodzie i życiu człowieka – zajęcia dotyczące sposobów oszczędzania wody: przeprowadzenie doświadczeń, przy użyciu własnoręcznie wykonanych filtrów do wody; sporządzenie plakatów na konkurs o sposobach oszczędzania wody.
Oprócz zajęć edukacyjnych, terenowych oraz wyjazdów, na półkolonii nie zabrakło zabaw integracyjnych, ruchowych oraz zajęć sportowych.
W okresie październik – listopad w projekcie zaplanowano następujące działania:
ZAJĘCIA TEMATYCZNE:
– Zajęcia dotyczące tematu segregowania śmieci: wyjście terenowe w celu posprzątania okolicy; poznanie sposobów segregacji i informacji o tej tematyce.
– Zajęcia dotyczące tematu ekosystemu leśnego: wizyta w nadleśnictwie w Świerczowie, udział w zajęciach o lesie; akcja sadzenia lasu; wspólne ognisko.
– Zajęcia dotyczące powtórnego wykorzystania zużytych przedmiotów: udział w spotkaniu dydaktycznym i praktycznym dotyczącym wykorzystania zużytych rzeczy; zrobienie biosfery w słoiku.
WYCIECZKA DO ZAGRODY EKOLOGICZNEJ W PSTRĄGOWEJ
Plan wizyty w zagrodzie: zwiedzanie prawdziwego gospodarstwa rolnego ze zwierzętami gospodarskimi; zwiedzanie Mini ZOO (karmienie i głaskanie oswojonych zwierząt); przejażdżka wozem turystycznym po okolicy (traktor + duży wóz); zabawa w Parku Linowym „Małpi Gaj”; wejście na wieżę widokową; karmienie ryb w stawie; warsztaty kucharskie; wspólny poczęstunek.
Zagroda RANCZO to znakomite miejsce na wypoczynek oraz ciekawą edukację ekologiczną.
KLUB MŁODEGO EKOLOGA- zapoczątkowanie działalności w każdej szkole.
Główne cele:
– udział w czynnej ochronie przyrody
– kształtowanie pozytywnych postaw wobec środowiska
– rozbudzanie świadomości ekologicznej
– uwrażliwianie na piękno przyrody
– nauka mądrego i oszczędnego korzystania z zasobów przyrody
– wyrabianie nawyków segregowania odpadów.
KLUBY swoje cele realizować będą głównie poprzez:
– zbiórkę surowców wtórnych, z których dochód przeznaczany będzie na akcje charytatywne,
– organizację akcji szkolnych i lokalnych związanych z ekologią i ochroną środowiska, np. sprzątanie świata, sadzenie drzew i krzewów, przeciwdziałanie spalaniu śmieci w domowych piecach itp.
– udział w konkursach o tematyce ekologicznej
– przygotowywanie gazetek szkolnych o tematyce ekologicznej,
– spotkania z ciekawymi ludźmi zajmującymi się działalnością ekologiczną.
BARDZO PROSIMY, ZANIM ZOSTANĄ WYDRUKOWANE DOKUMENTY, O KONTAKT POD NR TEL.172274005 W CELU ZAREJESTROWANIA DZIECKA DO UDZIAŁU W PROJEKCIE.
Dokumenty rekrutacyjne dostępne są poniżej.
Kartę oraz pozostałe dokumenty należy wydrukować, wypełnić i złożyć osobiście w biurze fundacji lub wysłać na adres: Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce”, ul. Handlowa 2 a, 36-100 Kolbuszowa
Dokumenty do pobrania:
karta półkolonia EKO PRZYGODA 22