Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki „Spójrz Inaczej” proponuje udział w 35 godz. warsztacie przygotowującym do prowadzenia zajęć z uczniami w klasach I-III według rekomendowanego programu profilaktyczno- wychowawczego „Spójrz Inaczej”.
Celem Programu jest kształtowanie osobowości dzieci i rozwijanie ich umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i problemami, mogącymi w przyszłości powodować sięganie po alkohol, narkotyki i inne szkodliwe dla zdrowia substancje. Obejmuje on rozwijanie pozytywnego obrazu siebie, rozumienie i wyrażanie uczuć, umiejętności konstruktywnego funkcjonowania w grupie i kontaktowania się z innymi, podejmowania decyzji, w tym decyzji zdrowotnych i odpowiedzialności za własne zdrowie.
CELE 35- godzinnego szkolenia realizatorów programu SI w klasach I-III, to:
- praktyczne poznanie filozofii i założeń Programu, poznanie treści i tematyki zajęć z uczniami oraz metod i technik pracy z klasami
poznanie zasad i konstrukcji spotkań z klasami oraz praktyczne ćwiczenia w budowaniu scenariuszy tych spotkań dotyczących problematyki rozumienia siebie, kierowania swoimi trudnymi uczuciami, radzenia sobie z konfliktami i sytuacjami trudnymi oraz podejmowaniem decyzji, w tym decyzji zdrowotnych
- praktyczne ćwiczenia prowadzenia zajęć z klasami wg Programu „Spójrz Inaczej”(symulacje i superwizje): poznanie sytuacji typowych i trudnych oraz doświadczenie swojej roli prowadzącego te zajęcia.
Termin warsztatu: październik 2021
Miejsce szkolenia: Kolbuszowa
Przebieg Szkolenia 4 dni zajęć – 35 godzin dydaktycznych, odbywa się w sobotę, niedzielę, poniedziałek i wtorek.
- W czasie dwóch pierwszych dni Szkolenia (sobota i niedziela – 20 godzin dydaktycznych) uczestnicy w sposób praktyczny – poprzez opracowanie własnych scenariuszy zajęć z klasami wg programu „Spójrz Inaczej” oraz poprzez symulację zajęć (wykonywanie ich w grupie warsztatowej) poznają ideę, cele i treści programu „Spójrz Inaczej” oraz stosowane w nim metody pracy z uczniami. Zajęcia w te dni są też nastawione na pogłębianie umiejętności kontaktu z uczniami (kontaktu indywidualnego i z grupą: kierowanie klasą, radzenie sobie z dyscypliną i własnymi trudnymi emocjami, gdy uczniowie łamią dyscyplinę i zakłócają prowadzenie zajęć).
- Trzeciego i czwartego dnia (poniedziałek i wtorek – 15 godzin dydaktycznych) uczestnicy warsztatu kolejno w parach prowadzą zajęcia z uczniami w klasach według scenariuszy programu „SI”. Obserwatorami zajęć są wszyscy pozostali uczestnicy szkolenia (superwizja uczestnicząca). Odbywa się to na 1,3,5 godzinie lekcyjnej. Na 2,4,6 godzinie lekcyjnej odbywają się wspólne omówienia przeprowadzonych zajęć. Po południu w poniedziałek prowadzimy cd. symulacji wtorkowych spotkań z uczniami, do godziny 15.30.
Ze względu na strukturę szkolenia wymagany jest pełny udział uczestników we wszystkich zajęciach, bez ich opuszczania.
- Po co najmniej 2 miesiącach – najpóźniej w grudniu 2021 r. – przewidujemy dla uczestników grupy 5 godzinną superwizję grupową online.
Informacje dodatkowe:
Uczestnikom szkolenia „Spójrz Inaczej” – klasy I-III w ramach w/w szkolenia zapewniamy:
- Podręcznik „Spójrz Inaczej” ze scenariuszami zajęć w klasach I-III
- Dodatkowe materiały szkoleniowe (poza podręcznikiem „Spójrz Inaczej”) w wersji papierowej.
- Bezpłatne indywidualne konsultacje telefoniczne, mailowe lub online na etapie wdrażania zajęć z uczniami w klasach
- Bezpłatny udział w 5 godzinnych superwizjach online – (termin do ustalenia – najpóźniej na początku grudnia 2021 r.)
- Catering: jeden gorący posiłek (obiad) i serwis kawowy podczas wszystkich dni szkolenia.
- Certyfikat ukończenia szkolenia i przygotowaniu do realizacji programu „Spójrz Inaczej” wystawiony przez Ośrodek Nauczycieli „Spójrz Inaczej” – uczestnicy otrzymają je na zakończenie zajęć, na podstawie pełnego w nich uczestnictwa.
- Osoby chętne do udziału w szkoleniu prosimy o wypełnienie załączonej ankiety i po uzyskaniu akceptacji przez dyrektora macierzystej placówki, odesłanie jej skanu na adres Stowarzyszenia „Spójrz Inaczej”: spojrz_inaczej@adres.pl lub adres organizatora grupy fundacja_serce@op.pl .
Leave a Comment